Українські освітяни не припиняють шукати шляхи покращення освітнього процесу в громадах, попри виклики війни.
Делегація, до складу якої увійшли експерти Проєкту DECIDE, голови та представники органів місцевого самоврядування громад-партнерів Проєкту DECIDE, відвідала Швейцарію, аби дізнатися, як побудована освіта у Швейцарії, як управляти освітою на місцевому рівні, аби вона була якісною, сучасною та по-справжньому демократичною. Візит був організований за запрошенням PHZH International Projects in Education.
Візит, який відбувся з 28 жовтня по 1 листопада 2024 року, дав змогу ознайомитись з кращими практиками децентралізованого управління освітою та побудовою системи освіти на засадах демократії — ключових принципах функціонування системи освіти у Швейцарії. Окрім цього, швейцарські колеги мали можливість дізнатися більше й про українську систему освіти, яка, попри незавершений процес реформування та численні виклики, вразила світ своєю стійкістю та адаптивністю в умовах війни.
Насичена змістовна програма, зустрічі з провідними експертами, пленарні дискусії, екскурсії до закладів освіти у Цюриху. Голови громад та представники ОМС отримали унікальну можливість поспілкуватися з керівниками шкільних рад, очільниками закладів освіти, вчителями, викладачами та студентами, що дозволило глибше зануритись у швейцарську систему освіти та профорієнтації. А ще — побачити можливості для розвитку освіти у територіальних громадах України, беручи за основу досвід Швейцарії.
В Україні нині триває підготовка до третього етапу «Нової української школи» — реформи профільної середньої освіти, яка пропонуватиме учням обрати академічне або професійне спрямування після 9 класу. Відповідно, швейцарський досвід щодо розбудови системи профорієнтації, впровадження посад кар’єрних радників у закладах освіти українським освітянам буде дуже корисний.
Перший день візиту пройшов у Цюрихському педагогічному університеті Pädagogische Hochschule Zürich, де учасники дізналися, як децентралізована модель управління освітою сприяє створенню якісного освітнього середовища та розвитку закладів освіти. Завершили день активною дискусією про роль шкіл у процесах децентралізації, обмінюючись думками з досвідченими педагогами та керівниками.
Другий день був присвячений освітнім технологіям: про досвід впровадження імерсивного навчання та цифрових інновацій у професійній освіті Швейцарії спілкувалися із викладачем середньої професійної освіти Мартіном Бергером. Крім цього, учасники обговорили ситуацію в Україні, основні потреби та окреслили напрямки для подальшої співпраці. Швейцарські колеги дізналися, як українські громади роблять усе можливе, аби забезпечити безпечне і якісне навчання в надскладних умовах війни. Неймовірним за змістом та рівнем запитань був пленум за участю мера муніципалітету Штефа Крістіана Хальтнера, голови шкільної ради Клеменса Пахлатка Clemens W. Pachlatko та керівника відділу шкільного управління дирекції освіти Цюриха Вінтертура Роланда Бута.
Також делегація відвідала Baugewerbliche Berufsschule Zürich — сучасний заклад професійно-технічної освіти, де освітній простір мотивує до навчання, а унікальні зони для спілкування та взаємодії між студентами різних спеціальностей сприяють обміну досвідом та допомагають розвивати навички командної роботи, необхідні у професійній діяльності. Окрім інфраструктури, учасники делегації дізнались більше про співпрацю закладів професійної освіти з підприємствами, систему профорієнтації та обговорили функціонування системи професійної освіти.
Завершальний день пройшов у середній школі Ліммат у Цюриху, де учасники делегації отримали можливість ознайомитись із тим, як функціонує школа, як побудована організація освітнього процесу, як налагоджена робота із батьками, налаштована система контролю та оцінювання учнів. А також — поспілкуватися із директорами школи, яких одразу два.
Три дні обміну досвідом у Швейцарії пролетіли швидко, проте дали змогу зробити багато важливих висновків, зібрати корисні ідеї для організації освіти в територіальних громадах. Віримо, що цей візит допоміг учасникам отримати цінні знання, які стануть основою для реалізації освітніх реформ в Україні, зокрема реформи профільної середньої освіти.
Дякуємо за підтримку Embassy of Switzerland in Ukraine / Посольство Швейцарії в Україні та PHZH International Projects in Education та всім швейцарським партнерам, які долучилися до організації візиту!
Відділ освіти Дубовецької сільської ради, Пресслужба Чернігівської міської ради, Галицька територіальна громада, Ворохтянська селищна рада (територіальна громада Ворохти та Татарова), Решетилівська міська рада, Менська міська рада
Білоберізька сільська територіальна громада, Коропська селищна рада, Білогородська Територіальна Громада, Терешківська територіальна громада, Кілійська міська територіальна громада, Березнянська селищна рада, Відділ освіти, молоді та спорту Визирської сільської ради