9 нових документів, які змінять шкільну освіту у 2024-25 навчальному році

1. Нова редакція Типової освітньої програми для 5 – 9 класів закладів загальної середньої освіти. Наказ Міністерства освіти і науки України від 09.08.2024 №1120. Суттєвих змін зазнали Типові навчальні плани, через що зміняться як розклад учнів так і навантаження вчителів. Передбачена більша автономія закладів освіти у визначенні напряму вектору змісту освіти.
2. Рекомендації щодо оцінювання результатів навчання учнів 5-9 класів НУШ Наказ Міністерства освіти і науки України від 02.08.2024 №1093 . Оцінювання вже ніколи не буде таким простим для вчителів як раніше. Принаймні, шаблон наступника звичного табеля навчальних досягнень тепер розміщується на 7 аркушах.
3. Положення про атестацію педагогічних працівників. Минулого року атестація проходила за новим Положенням. Воно мало так багато прогалин, що вдосконалювати його почали зі стартом атестаційного періоду. Чекаємо нову редакцію, яка суттєво відрізнятиметься по суті від торішньої версії.
4. Положення про дистанційне навчання. Документ, який ще не прийнято. Точніше ще не прийнято зміни до положення. І головна інтрига навіть не в наповнюваності дистанційних класів (з нормою у 20 учнів, здається, змирилися чи звиклися усі), а в тому з якого часу ці норми запроваджуватимуться. Якщо з цього навчального року, то роль та місце в рейтингу Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти зросте суттєво.
5. Порядок та умови здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні. Наказ Міністерства освіти і науки України від 07.08.2024 № 1112. Цей документ був би в рейтингу значно вище, але впровадження його норм розтягнуто в часі – аж до початку 2025/2026 навчального року.  Та вже цього року він запрацює багато де. Основна ідея: організовуйте навчальний процес в очній формі (змішаній) чи дистанційно за новими правилами, або діяльність школи буде зупинена. Сам порядок пов’язаний із іншими документами, зокрема з Положенням про дистанційну форму навчання.
6. Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти Наказ Міністерства освіти і науки України від 16.04.2018 № 367. Зміни до Порядку вступили в силу з 1 серпня 2024 року. Основна ідея: зарахування/переведення/відрахування учнів будуть здійснюватися виключно в електронному автоматизованому режимі з використанням програмно-апаратного комплексу АІКОМ.
7. З 1 вересня 2024 року наповнюваність учнів у класах початкової школи не може перевищувати 24 учні. Запроваджується починаючи з 1 класу. Стаття12 Закону України “Про повну загальну середню освіту”.
8. Створення захищеного простору (приміщень для фізичного захисту), який дозволятиме здійснювати навчальний процес в очному режимі в закладах освіти, що не мають укриттів. Постанова Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2024 року № 926 «Про реалізацію експериментального проекту щодо створення в будівлях і спорудах закладів освіти захищених просторів (приміщень для фізичного захисту)». Під захищеним простором (приміщенням для фізичного захисту) слід розуміти приміщення, частину будівлі і споруди закладу освіти, що не є об’єктом фонду захисних споруд цивільного захисту та призначені для забезпечення укриття учасників освітнього процесу від побічної (непрямої) дії звичайних засобів ураження шляхом зменшення впливу надмірного тиску повітряної ударної хвилі та дії уламків під час застосування таких засобів ураження. Такі простори можна буде створювати за рішенням обласної військової адміністрації на території із задовільним або помірним рівнем ризику безпеки, визначеним відповідно до Методики оцінки ризиків безпеки в системі освіти, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 02 серпня 2024 року № 866.
9. Порядок ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку, вихованців та учнів Постанова Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 №684 . Застосовується з 01.07.2024. В основному спрямований на використання програмно-апаратного комплексу АІКОМ при зборі та обробці даних про дітей.
 
Джерело: офіційна сторінка сайту Школа і громада в соціальній мережі Фейсбук